Tavuklu/Nohutlu Mevlüt Pilavı Nasıl Yapılır:

Pilav İçin Gerekli Malzemeler:

10 kişilik

– 600 gr. tavuk bonfile

– 5 bardak pirinç

– 1.5 litre kaynar su

– 2 yemek kaşığı tereyağı

– yarım bardak ayçiçek yağı

– 1 adet et bulyon

– tuz

Tavuklu/nohutlu mevlüt pilavı yapmak için, pirinçinizi en az yarım saat tuzlu ılık suda bekletiniz ve yıkayınız. Yıkama işlemini akan su berraklaşıncaya kadar tekrarlayın. (Yaklaşık 5-6 defa)  Nohutu düdüklü tencerede haşlayın (nohutun düdüklü tencerede ideal haşlanma süresi tıslama sesinden sonra 40 dk.dır.) Pirinçinizi tereyağı ve ayçiçek yağında iyice kavurun.

Ayçiçek yağı ile tereyağını yarı yarıya oranında koyun. 1 kg. pirinç için yarım su bardağı sıvıyağ ve dolu bir yemek kaşığı tereyağı kullanabilirsiniz. Pirinçinizi yağa kattığınız anda tuzunu ilave etmelisiniz ki pirinçler kavurma sırasında kırılmasınlar. Tuzunu da bir kg. pirinç için bir yemek kaşığı tuz ilave edebilirsiniz. 1/1.5 oranında suyunu ilave ettikten sonra suyunu yüzeyden çekene kadar harlı ateşte, sonrasında kısık ateştepilavınızı pişirin. Tam suyunu çektikten sonra ateşi kapatın ve demlenmeye bırakın. 20 dakika sonra bir kere karıştırın.

Sonraki 20 dakika sonra tekrar karıştırın. 40 dakikalık demlenme süresi yeterlidir.  Pilavınızın üzerine koymak için tavuğun göğüs ya da but bölümünü kullanabilirsiniz. Ancak mevlütler için genellikle kullanılan tavuğun bonfile dediğimiz göğüs bölümüdür ve kemiksiz ve derisiz olarak düdüklü tencerede haşlama süresi 1 saattir. Mevlütünüzü kaç kişilik yapacaksanız kişi başına 60 gr. çiğ bonfile tavuk olarak miktarını hesaplayabilirsiniz. Örnek olarak 100 kişi için 6 kg. bonfile gibi. Haşlanan bonfile yarı yarıya fire vereceğinden kişi başına yaklaşık 30 gr. haşlanmış ve ince ince didiklenmiş tavuk eti kalır ve haşlanmış tavuk kiloya fazla gerceğinden 200 gramlık pirinç pilavı için yeterli gramajdır. (Bir kişi için ideal pilav gramajı da 200 gr. pilavdır.) Nohut gramajını da kişi başı olarak 25 gr. çiğ nohut olarak hesaplayabilirsiniz.

Demlenmiş olan pilavınızı ölçek yardımıyla servis ediniz. Pilavölçeğinizin tabanına ince ince didiklenmiş olan tavuğunuzu ve haşlanmış nohutu koyup üzerine depilavınızı koyup tabaklara ters çevirerek koyun. Yanına tatlı olarak baklava, tulumba tatlısı ya da irmik helvası koyabilirsiniz. İçecek olarak ayranı tabaklara koyup servis edebilirsiniz. Tabak olarak köpük ya da plastik tabaklar son derece sağlıksızdır. Çünkü sıcak pilavınızı koydunuzda koku yaparlar. Ayrıca 3 gözlü tabaklar sunum açısından çok da şık değillerdir. Belediyelerin iftar çadırlarındaki sunumlarına benzer. Bunların yerine kartondan kullan/at servis tabağı kullanmanız çok daha sağlıklı ve şık olacaktır.

Püf Noktası:

Genel olarak pirinç pilavı yaparken, kullanılacak pirinçi önce yarım saat tuzlu ılık suda bekletiniz ve 5-6 defa nişastalı suyu akana kadar yıkayıp süzünüz. Tuzlu suda bekletilerek pirinçlerin kavrulması sırasında kırılmaması sağlanır. Yıkama işleminden sonra pirinçin ıslaklığı gidene kadar bekletilmesinde fayda vardır(1 saat kadar) Ayrıca pilavınızın tuzunu pirinçleri yağa kattığınız sırada ilave ediniz. Pirinçlerin tuz ile birlikte kavrulması pirinçlerin diri kalarak kırılmamasını ve pilavınızın tane tane olmasını sağlar.

Pirinçi ayıklamaya da gerek yoktur. Çünkü günümüz teknolojisi ile pirinç fabrikalarda en küçük çöpüne kadar ayıklanmaktadır. Yine de gözle kontrol etmenizde fayda vardır. Pirinçinizi paketini açtığınız gibi kullanabilirsiniz.

Ayrıca mevlüt, davet, sünnet, nişan, düğün, iş toplantısı, bayi yemekleri ve her türlü organizasyonlarda toplu pilav için www.ustapilavci.com adresinden profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Hemen Arayın 0554 439 55 99