Bir Porsiyon Pilav Kaç Kalori

Bir Porsiyon Pilav Kaç Kalori, Türk mutfağının özelliğinden dolayı sulu yemeklerin ve ızgaraların yanında olukça fazla yenilen pilavın kalorisi, özellikle kilo sorunu olan şahısları ilgilendirmektedir. Pilavın kilo alınmasına neden olması için ilk önce kilo ve kalori arasındaki ilişkiyi açıklamak gerekir. Yenilen bütün gıdaların içinde kalori yer almaktadır. Pilavın içeriği çoğunlukla karbonhidrattan meydana gelmektedir. Bir gram karbonhidrat ta 4 kalori yer almaktadır. Protein grubu besinlerde aynı miktarda kalori bulunur. Yağlar ise her gramda 9 kalori bulunmaktadır. Bunlar değerlendirildiğinde, pilavın kendi kalori dengesinin fazla yoğun olmadığı söylenebilir. Uzmanlar günlük öğünlerde kişilerin bir tabak pilav yenilmesini uygun görmektedir. Fakat pilavın pişirilirken yüksek oranda yağ tüketilmesi ve kalorisi fazla soslar kullanılması, yenilen bir tabak pilavın toplam kalorisini yükseltmektedir.

1 porsiyon pilav, sade bir şekilde pişirildiğinde, 100 gr. 215 kcal bulunmaktadır. Pilavın yağ ile birlikte pişirilmesi durumunda, 100 gr. 326 kcal bulunmaktadır. Pilavın etli olarak pişirilmesi durumunda, 100 gr. 450-460 kcal bulunmaktadır. Pilavın besin değeri, 100 gr. pilavda, 37, 50 gr. karbonhidrat bulunmaktadır. 100 gr. pilavda, 5 gr. protein bulunmaktadır. 100 gr. pilavda, 5 gr. yağ bulunmaktadır.

Pilav kilo aldırır mı, sorunun cevabını şu biçimde cevaplaya biliriz, gereğinden çok yenildiğinde ve yanında yenilen yiyeceklere göre farklılık gösterir. Örneğin pilavın yanında yenilen kuru fasulye, nohut ve benzeri yiyecekler yağlı olması nedeniyle vücutta depolanarak kilo almaya neden olur. Normalde pirinç kullanılarak yapılan pilav aslında sağlıklı bir besindir. Fakat yapımında kullanılan yağlar ve lezzet vermek için kullanılan tavuk suyu gibi besinler pirinci kalorili bir şekle getiriyor. Kilo problemi olanlar evet pilavın yapımında ve yemesinde dikkat  etmelilerdir.